HISTORIE NAŠÍ FIRMY

Stručný přehled nejdůležitějších okamžiků


Začátky výkupu medu se datují do roku 1993. Začala včelařská sezona a my jsme začali shánět výkupce medu. Po telefonickém maratonu, shánění kontaktů na výkupce se nám podařilo náš med prodat. Tehdy vznikl nápad. Proč se nepokusit med v našem okolí vykoupit, zajistit si tedy odběr i pro vlastní produkci a dělat něco prospěšného. Po jednání na přelomu roku 1994/95 vznikla dohoda se společností, která se zabývá výkupem a exportem medu. První sezonu jsme vykupovali a platili na základě odvezeného medu, takže platby včelařům měly i měsíční zpoždění. Do další sezony v roce 1998 jsme vstoupili se dvěma novinkami: platba v hotovosti za med a prodej nejžádanějších včelařských potřeb. Platby v hotovosti se ujaly a nabídka včalařských potřeb postupně rozrůstala. Prodej včelařských potřeb se stal od roku 2000 z několikaměsícové akce celoroční nabídkou pro všechny včelaře. V roce 2002 jsme nabízeli již 200 položek z katalogu včelařských potřeb. Pevně věřím, že jsme všechny včelaře uspokojili v jejich požadavcích, cenách i šíří sortimentu. V roce 2003 jsme vykupovali květový med za doposud nejvyšší cenu 72,-Kč/kg. Bohužel cena nedokázala odolat velké nabídce medu od včelařů a koncem sezóny klesla na cenu roku 2003 - 50,-Kč/kg. Bohužel sestupná tendence v roce 2004 pokračovala a i přes dobrou kvalitu medu klesala na opačný konec v porovnání s rokem 2003. Květové medy se vykupovaly kolem 25Kč/kg, tmavé dosahovaly maxima okolo 50Kč. Bohužel povolením dovozu medu z asijských trhů koncem července ochromil trh medu v celé Evropě, a tak po dohodě byla 8.srpna předčasně ukončena výkupní sezóna. V roce 2005 začal výkup na opatrných 32 korunách za světlý med a situace se po problémech v předchozím roce stabilizovala.

Rok 2006 znamenal především pro naši výkupnu ohromný nárůst objemu výkupu, především díky tomu, že okolní "konkurenti - výkupci" nevydrželi tlak předchozích roků a rozhodli se dále nevykupovat. Vzhledem k medu příznivému počasí se "urodil" i lesní med v slušném množství, takže komu se podařilo vytočit měl velmi kvalitní medovicový med. Bohužel většina včelařů nestihla ten pravý okamžik zareagovat a tak téma posledních letních dnů byl zkrystalizovaný med v rámcích. Zima roku 2006/07 byla velmi mírná a tak včelstva celkem bez problémů přežila.

Rok 2007 začal poněkud zrychleným tempem, a tak v době, kdy obvykle většina včelařů pouští včely do medníků, vytáčela první květový med. Teplé počasí posunulo počátek sezóny minimálně o měsíc dopředu a slibovalo dlouhou dobu pro snůšku. Ceny medu se pohybovaly na loňských hranicích, a tak druhá polovina sezóny byla v očekávání slušné snůšky medovicového medu. Bohužel studený začátek července produkci medovice zabrzdil. S uplynulým zářím mohu konstatovat, že rok byl co se týče medu průměrný. Byly oblasti, kde více zapršelo a medu bylo více, naopak znovu bylo spoustu včelařů nuceno bojovat s melicitózou.

 

Pokud jste se již přesvědčili a byli spokojeni navštivte nás znovu, pokud jste nebyli spokojeni, navštivte nás také ať můžete posoudit, jestli jsme se zlepšili!

Pokud jste u nás ještě nebyli, při nejbližší příležitosti se přijeďte přesvědčit o naší nabídce a ochotě !!!